вівторок, 9 грудня 2014 р.

правила як вони виникають

https://drive.google.com/file/d/0B7jANrqPjKZpQXc3ckQxcGhhb1U/view

брейн - ринг з правознавства

https://drive.google.com/file/d/0B7jANrqPjKZpU3dnSTYwZUtKcFE/view

Тема: Власність у твоєму житті

https://drive.google.com/?tab=jo&authuser=0#folders/0B7jANrqPjKZpNFJHSlM0MUJWbWc
Тема:  Власність у твоєму житті
Мета:  пояснити зміст права  власності;  розповісти про те як дитина стає власником і як вона може розпорядитися майном, яке їй належить;  навчити аналізувати правові ситуації на підставі окремих положень цивільного законодавства; оцінити важливість для людини бути власником;  виховувати поважне ставлення до своєї власності та власності інших.
Хід уроку
КРОК 1 Вивчення нового матеріалу
1.   Право власності, його зміст, тріада власності.
Цивільний кодекс України визначає право власності як право особи на річ (майно), яке вона здійснює згідно із законом своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
(слайд 2 – 5)
2.   Набуття права власності
(слайд 6 – )
3. Права неповнолітніх осіб щодо розпорядження майном
(Самостійна робота учнів групах з статтями Цивільного кодексу України)                                                        
 (слайд 9)
КРОК 2  Підсумок та закріплення знань
(робота в групах слайд 10)
КРОК 3 Домашнє завдання
Вивчите параграф

Тема - «Право на працю. Трудовий договір»

 
Тема - «Право на працю. Трудовий договір»
Крок 1 - користуючись статтею Конституції України №43 визначте
Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
-                 Що включає в себе право на працю
-                 Яким чином держава гарантує можливість реалізації цього права
-                 Які види праці в Україні заборонені або обмеженні
Крок 2       - Опрацюйте статті 3, КЗпП України і вкажіть, які саме трудові відносини регулює цей
Кодекс і дайте відповідь на запитання. Чи належать до трудових такі відносини:
Стаття 3. Регулювання трудових відносин Законодавство про працю регулює трудові відносини пра­цівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Особливості праці членів кооперативів та їх об'єднань, колективних сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств, працівників підприємств з іноземними інвестиціями визначаються законодавством та їх статутами. При цьому гарантії щодо зайнятості, охорони праці, праці жінок, молоді, інвалідів надаються в порядку, передбаченому законодавством про працю.
-                 хлопець влітку найнявся працювати у фермерське господарство сусіда, за роботу отримує гроші;
-        у вільний від навчання час та під час літніх канікул дівчина допомагає батькам, працюючи в їхньому фермерському господарстві;
-                 під час літніх канікул батько влаштував свою дочку секретаркою на роботу до себе на фірму?
Крок 3 - Записати Учасниками трудових відносин є роботодавці та наймані працівники. Робітником виступає дієздатна фізична особа, що досягла 16 років. Як робітник може виступати окремий підприємець або уповноважені ним особи, адміністрація підприємства. Праця неповнолітніх передбачена з 14 років.
Стаття 196. Броня прийняття молоді на роботу і професійне навчання на виробництві Для всіх підприємств і організацій встановлюється броня прийняття на роботу і професійне навчання на виробництві молоді, яка закінчила загальноосвітні школи, професійні навчально-виховні заклади, а також інших осіб молодше вісімнадцяти років. Районні і міські Ради народних депутатів затверджують програми влаштування на роботу випускників загальноосвітніх шкіл, квоти робочих місць для працевлаштування молоді та забезпечують їх виконання всіма підприємствами, установами, організаціями. Відмова у прийнятті на роботу і професійне навчання на виробництві зазначеним особам, направленим в рахунок броні, забороняється. Така відмова може бути оскаржена ними до суду.
Стаття 197. Надання молоді першого робочого місця Працездатній молоді — громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально- виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років. Молодим спеціалістам — випускникам державних навчальних закладів, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами, установами, організаціями, надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
-        Визначте, які механізми захисту прав молоді передбачено трудовим законодавством щодо пошуку та надання роботи
Крок 4 - Виявіть робітника та роботодавця.
1.              Громадянин А. був прийнятий на роботу до будівельної фірми.
2.              Громадянка Н. працює у магазині, що належить їй як приватному підприємцю.
3.              Громадянин К. найнявся на роботу до фермерського господарства.
4.              Громадянка С. була прийнята до школи на посаду директора.
Крок 5 - Записати
Резюме - це коротка інформація про ваші знання, досвід роботи й можливості, тобто короткий рекламний
документ, що презентує важливу інформацію про вас.
Співбесіда - це детальне особисте знайомство роботодавця з особою, яка наймається на роботу. Трудовий договір - це угода між власником підприємства або уповноваженою ним особою та працівником, якого визначають трудові обов’язки .
Кодекс законів про працю визначає обов’язки працівника та роботодавця. Зазначимо основні з них. Обов'язки працівника: добросовісно виконувати трудові обов'язки;дотримуватися трудової дисципліни; дотримуватися правил техніки безпеки.
Обов'язки роботодавця (власника або уповноваженої ним особи):
створити безпечні та здорові умови роботи; своєчасно сплачувати заробітну плату;
ознайомити працівника з правилами техніки безпеки, роз'яснити йому права та обов'язки; визначити працівнику робоче місце.

Тема. Які правопорушення називають адміністративними

 
Тема. Які правопорушення називають адміністративними
Мета: дати уявлення про адміністративне та кримінальне право; аналізувати й розв’язувати правові ситуації щодо адміністративних правопорушень неповнолітніх; виховувати в учнів правову культуру й неприйняття протиправної поведінки.
КРОК 1 Запитання для класу        
1. Чому, на вашу думку, ідея розбудови в Україні правової держави є популярною, проте поки ще не реалізованою?
2. Який найважливіший показник правової держави?
КРОК 2 Вивчення нового матеріалу
Адміністративне право — це сукупність норм права, які регулюють відносини в галузі державного управління.
 Запитання для класу
-        Які ви знаєте органи державної влади?
-        Які функції вони виконують?
Розв’язання проблемних ситуацій  Поміркуйте, до якої галузі права належать такі ситуації:
а) чоловік перейшов дорогу в недозволеному місці;
б) водій поїхав на червоне світло;
в) під час бійки підлітки завдали одне одному тілесних ушкоджень;
г) підлітки розпивали спиртні напої в недозволеному місці;
д) група підлітків пограбувала перехожого.
Бесіда
ü  Як ви зрозуміли, що таке адміністративне право?
ü  Назвіть види адміністративних правовідносин.
ü  Назвіть учасників адміністративних правовідносин.
ü  Доведіть, що адміністративне право — це управлінське право.
КРОК 3 Робота з документами
Питання адміністративного права врегульовуються Кодексом України про адміністративні правопорушення. Згідно зі ст. 23 цього Кодексу, справи про адміністративні правопорушення уповноважені розглядати:
1) адміністративні комітети при органах місцевого самоврядування;
2) виконавчі комітети всіх рівнів;
3) органи внутрішніх справ, до яких, зокрема належить міліція;
4) органи державної інспекції.
Адміністративні справи також розглядаються у судах.
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Ст. 12. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність.
Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент скоєння адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
За порушення, пов’язані із зберіганням і транспортуванням наркотичних речовин, дрібну крадіжку, правопорушення, пов’язані з використанням транспортних засобів та зброї, порушення правил дорожнього руху, дрібне хуліганство та непокору працівникам правоохоронних органів неповнолітні відповідають на загальних засадах. У цілому адміністративна відповідальність неповнолітніх має свої особливості.
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Ст. 23 Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення <…>
Ст. 24-1. Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх.
За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:
…зобов’язання в публічній, або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
…застереження;
…догана або сувора догана;
…передача неповнолітнього під нагляд батьків, або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічного, або трудового колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Запитання
1. Якою є основний вид адміністративної відповідальності?
2. Що таке адміністративне стягнення?
3. Поміркуйте, які стягнення можуть бути застосовані до правопорушників у таких ситуаціях:
а) група 17-річних підлітків, перебуваючи в кафе, вчинила голосну сварку, під час якої допускалися нецензурні висловлювання щодо оточуючих;
б) 16-річний учень десятого класу постійно пропускає заняття у школі;
в) учні одинадцятого класу палили в приміщенні школи.
КРОК 4 . Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Наведіть приклади адміністративних правопорушень і поміркуйте, які наслідки вони мають для суспільства.

Тема: «Що таке сім’я та шлюб»

Тема:  «Що таке сім’я та шлюб»
Мета: опрацювати поняття: «сім’я» і «шлюб»; пояснити гарантування права людини на створення сім’ї, ознайомити учнів зі змістом Сімейного кодексу України, умовами укладання шлюбу; дати уявлення про особисті немайнові та майнові права та обов’язки подружжя; розвивати вміння аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання на підставі норм сімейного права; висловлювати власні думки щодо створення сім’ї; виховувати почуття любові до членів сім’ї та відповідальність за них.
КРОК 1 Актуалізація опорних знань учнів.
Слайд 1   Запитання: Кого ви бачите на цьому малюнку.
Слайд 2.  Запитання:Як ви розумієте цей вислів
КРОК 2 Вивчення нового матеріалу
1. Поняття сім’ї.
Завдання: прокоментуйте норми міжнародних документів щодо  основних понять у року – сім’я, шлюб.
(Слайд 3. Норми міжнародних документів)
(Слайд 4. Окремі положення Сімейного Кодексу України)
Запитання: А як ви відноситесь до поняття сім’я?
Завдання: То що  таке сім’я? Щоб дати відповідь на це запитання опрацюємо Статтю 3 Сімейного кодексу України.
(Слайд 4. Окремі положення Сімейного Кодексу України)
Записати в зошит визначення: Сім’я – це особи, які спільно проживають, маю взаємні права та обов’язки.
2. Поняття шлюбу та умови укладання шлюбу.
 (Слайд 7. Окремі положення Сімейного Кодексу України)
 Завдання: Опрацюйте статті Сімейного кодексу та назвіть необхідні умови укладання шлюбу.
 (Слайд 8 . Окремі положення Сімейного Кодексу України)
3. Майнові та особисті немайнові права подружжя.(Слайд 9).
Завдання: Визначте, які з перелічених прав подружжя є основними немайновими , а які майновими.
КРОК 3 . Закріплення нових знань і вмінь учнів.
1. То що ж таке сім’я?
2. Однією з підстав створення сім’ї є шлюб. Віднайдіть помилки у визначені шлюб.
Шлюб — це сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації ак­тів цивільного стану або через релігійний обряд у церкві після досягнення жінкою та чоловіком 18 років, а якщо у неї є діти, — можливе змен­шення шлюбного віку на 2-3 роки за рішенням дер­жавного органу реєстрації актів цивільного стану із обов'язковим укладенням шлюбного договору напередодні одруження.
( Відповідь: Шлюб — це сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану після досягнення жінкою та чоловіком 18 років, можливе зменшен­ня шлюбного віку до 16 років за рішенням суду. Укладення шлюбного договору не є обов'язковим.)
3. Як називаються особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу? (Відповідь: наречені)
4. Зубна щітка – Якою є власністю подружжя?(Відповідь: приватна власність)
КРОК 4 . Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника

Тема. Що таке злочин. Ознаки, види та склад злочинів

Тема.  Що таке злочин. Ознаки, види та склад злочинів
Мета: дати учням уявлення про поняття злочину, його ознаки, склад, види; формувати вміння характеризувати ознаки злочину, описувати елементи складу злочину, називати види злочинів, наводити приклади; аналізувати правові ситуації й пропонувати шляхи їх розв’язання; формувати непримиренне ставлення до порушення законодавства.
КРОК 1 Запитання
1.  Які відносини регулює адміністративне право?
2.  Що таке адміністративний проступок?
Постановка проблемного питання
Ø  Якими є наслідки адміністративних правопорушень для особи, оточуючих, суспільства?
КРОК 2 Вивчення нового матеріалу
У Кримінальному кодексі визначені ознаки і види злочинів та покарання, які можуть бути застосовані до осіб, що скоїли злочин.
Злочин — це передбачене Кримінальним Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (або бездіяльність), що відрізняється від адміністративного проступку.
Використовуючи визначення злочину, вкажіть його ознаки.
Записати
Ø  злочини невеликої тяжкості, тобто ті, за які передбачене покарання у вигляді позбавлення волі не більше двох років або інше, більш м’яке покарання;
Ø  середньої тяжкості — такі, покарання за які передбачається у вигляді позбавлення волі не більше п’яти років;
Ø  тяжкі — такі злочини, покарання за які передбачається у вигляді до десяти років;
Ø  особливо тяжкі — злочини, за які передбачається покарання у вигляді понад десять років або довічного ув’язнення.
КРОК 3 Дидактична гра «Чи має місце злочин»
Клас розподіляється на групи (4–8). Кожна група отримує картку із ситуативною задачею й визначає, чи є дана ситуація прикладом злочину і чому. Потім кожна група оголошує свої ситуації, а решта учнів повинні визначити, чи має місце злочин, аргументуючи свою відповідь. Остаточну відповідь дає та група, чия ситуація обговорюється.
Ситуації
1.  Одного разу Петро Петрович посварився зі своїм сусідом по дачі. Вони так і не помирилися, а своїм рідним Петро Петрович часто казав: «Колись куплю рушницю і вб’ю сусіда-негідника». Але він не був агресивною людиною, і його погрози так і залишилися словами.
2.  16-річні підлітки намагались відчинити автомобіль сусіда, що стояв у дворі. Сусід побачив їх у вікно і викликав міліцію. Підлітки були затримані.
3.  Учень дев’ятого класу не підготувався до контрольної і, щоб зірвати урок, зателефонував до міліції й повідомив, що школа замінована.
4.  Сварка 16-річного Петра і 15-річного Василя закінчилася бійкою, під час якої Василь отримав серйозні тілесні ушкодження, після яких півроку пролежав у лікарні.
КРОК 4 Робота з правовим документом
Кримінальний кодекс України
Ст. 18. Суб’єкт злочину.
Суб’єктом злочину  є фізична осудна особа, яка скоїла злочин у віці, з якого, згідно з цим кодексом, має наставати кримінальна відповідальність.
Відповідальність настає з 16, за окремі види — з 14 років.
Об’єктом злочину є порушені цінності (матеріальні та нематеріальні (життя та здоровя)), що охороняються Кримінальним кодексом.
Об’єктивна сторона — протиправні діяння або бездіяльність.
Суб’єктивна сторона — наявність вини у формі умислу, або через необережність.
КРОК 5 Підсумки уроку Бесіда
1.  Що таке злочин?
2.  Чому злочин є одним з найнебезпечніших правопорушень?
КРОК 6 . Домашнє завдання
1.  Опрацювати відповідний матеріал підручника.

Тема. Чи завжди особа відповідає за правопорушення?

Тема. Чи завжди особа відповідає за правопорушення?
Мета:пояснити, які умови виключають юридичну відповідальність;
сформувати в учнів поняття юридичної відповідальності, крайньої необхідності; вдосконалювати навички аргументувати й висловлювати альтернативні думки, ухвалювати правові рішення; виховувати розуміння невідворотності юридичної відповідальності.
Обладнання: підручник, Конституція України; виписки з Кримінального кодексу України, словник-довідник.
Основні поняття: «юридична відповідальність», «крайня необхідність», «необхідна оборона».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів Гра «Пароль»
Для активізації навчальної діяльності учнів проводжу гру «Пароль». Дітям пропонується назвати по одному важливому слову або словосполученню, яке відповідало б змісту попереднього заняття, — своєрідний пароль, який дає можливість дітям одразу включитися в роботу.
Умови гри: слова не повинні повторюватися; учні називають слова
ланцюжком, один за одним.
(Правомірна поведінка, неправомірна поведінка, вина, намір, необережність, правопорушення, протиправність, юридична відповідальність, дисциплінарна відповідальність, адміністративна відповідальність, кримінальна відповідальність, Конституція, Цивільний кодекс,Кримінальний кодекс і т. ін.)
Гра «Дерево знань»
Умови гри: учні (кількість визначає вчитель) знімають з дерева «листочки» з основними поняттями попереднього уроку і стисло їх пояснюють.
Правопорушення — протиправне діяння (дія або бездіяльність), що містить вину, за здійснення якого передбачена юридична відповідальність.
Юридична відповідальність — це вид державного примушення, який застосовують до правопорушників органи держави: порушника обмежують у певних правах, позбавляють його певних цінностей.
Правомірна поведінка — поведінка, що відповідала нормам права.
Протиправна поведінка — поведінка, за якої порушуються норми права.
Винність — наявність вини особи, яка вчинила правопорушення.
Індивідуальне завдання на дошці
Записати на дошці ознаки правопорушення.(Протиправність, винність,наявність збитку, встановлення за досконале діяння юридичної відповідальності, здійснення правопорушення особою, і що досягла віку залучення до відповідальності певного типу.)

Перевірка складених дома правових задач :
Щоб закріпити матеріал, вивчений на попередньому занятті, можна провести невеликий тест,в якому необхідно дати відповідь «так»,або «ні».
І.До причин, що викликають правопорушення можна віднести причини економічного характеру, соціального,особистого. (Так)
2.3а порушення трудової дисципліни настає кримінальна відповідальність. (Ні)
3. Правопорушення можна розділити на: адміністративні, кримінальні,
дисциплінарні та цивільні. (Так)
4.3а адміністративне правопорушення відповідальність настає з 18 років. (Ні)
5.Цивільна відповідальність залежить від віку порушника. Якщо йому менше 15 років, збиток компенсують батьки. (Так)
6.Найбільш небезпечні правопорушення називаються цивільними. (Ні)
7.Кримінальній відповідальності підлягають особи з 16 років, а за деякі злочини — навіть з 14 років. (Так)
8.Юридична відповідальність існує для того, щоб попереджати здійснення правопорушення у майбутньому як самими правопорушниками, так і іншими членами суспільства. (Так)
Після виконання тесту учні обмінюються роботами, підраховують кількість правильних відповідей. Потім триває колективне обговорення відповідей.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Іноді в житті людини трапляються складні ситуації, коли вона скоює вчинки, подібні до злочину, але законом всі виключають злочинне діяння і тому не тягнуть за собою кримінальної відповідальності. Які умови виключають юридичну відповідальність, в яких випадках громадяни можуть застосовувати доступні їм засоби оборони і що таке крайня необхідність — на ці питання ми й спробуємо відповісти під час заняття.
IV.       Вивчення нового матеріалу
У деяких випадках особою може бути вчинені дії зовні схожі на злочин. Ці дії не містять у собі складу злочин викликають кримінальної відповідальності. До них належать обхідна оборона, крайня необхідність і затримання злочинця. Робота зі словником
Пропоную учням за допомогою словника ознайомитись з новим поняттям — необхідна оборона.
Учні працюють парами. Протягом 30-60 секунд знайомляться з формулюванням поняття. Потім протягом 1-2 хвилин розповідають одне одному, що таке необхідна оборона, і після цього одна з пар (за бажанням) пояснює вивчене поняття. Я коригую відповідь.
Рольова гра. За допомогою методу «Суд від свого імені» ми спробуємо вирі¬шити досить складну життєву ситуацію, в якій може опинитися кожний з нас. (Текст юридичної ситуації; необхідні витяги ст. 36 Кримінального кодексу України, Конституції України готуються наперед та роздаються кожній групі.) Метод «Суд від свого імені» дозволить провести рольову гру — судовий процес з мінімальною кількістю учасників — трьома особами: суддею, який слухатиме обидві сторони і винесе остаточне рішення, обвинувачем (прокурором) та обвинуваченим (адвокатом).
Об’єднаю учнів у три групи: судді, прокурори, адвокати. Протягом 5-7 хв.:
1)судді — знайомляться з судовою процедурою і готують питання до обох сторін;.
2)обвинувачі (прокурори) — обговорюють зміст вступного слова і можливі аргументи;
3)обвинувачені (адвокати) — готують аргументи захисту.
Після того як відведений час закінчиться об'єднаю учнів у трійки: суддя, обвинувач, обвинувачений. Тепер можна починати судовий розгляд справи в кожній групі у такому порядку (порядок розгляду судової справи наперед роздрукований і розданий кожній групі):
1. Суддя висловлює зміст справи.
2. Вислуховується заява обвинувача.
3.Обвинувач (прокурор) висловлює аргументи, суддя ставить йому питання.
4. Обвину Бачений (адвокат) висловлює аргументи захисту, суддя ставить йому питання.
5. Суддя виносить рішення. («Судді» виносять свої рішення після об'єднання груп у велике коло.)
Можливий другий варіант проведення судового розгляду. Воно проходить за участю трьох груп одночасно: групи «суддів», групи «прокурорів», групи «адвокатів». Кожна група по черзі має слово під час судової процедури: спочатку «прокурори», потім «адвокати» і, нарешті, «судді»... Усі інші приймають та мотивують рішення.
Юридична ситуація. «Справа про...»
Денис повертався з іменин свого однокласника, якому виповнилось 15 років. Із собою він ніс магнітофон. Поряд із будинком Дениса наздогнав підліток у нетверезому стані. Підліток почав чіплятися до Дениса і спробував відібрати магнітофон. Денис хотів піти, хуліган вихопив ножа і почав загрожувати розправою. Денис озирнутися, сподіваючись побачити кого-небудь, і помітив палицю, яка лежала поряд. Сам того не чекаючи від себе, Денис схопив палицю: «Не підходь, уб'ю!» Але підліток, усміхаючись, наближався до нього. Тоді Денис ударив його. Хуліган впав. Уже вдома Денис за порадою батька викликав швидку допомогу і міліцію. Виявилося, що підліток помер від удару
головою об землю. Внаслідок смерті була відкрита кримінальна справа. Кримінальний кодекс України Ст. 36. Необхідна оборона
Необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, що захищається, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом спричинення тому, хто робить шкоди, необхідної та достатньої в даній обстановці для негайного запобігання або припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися по допомогу до інших осіб або органів влади.
3.Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне завдання тому, хто робить замах, тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці посягання або обставинам захисту...
5. Не є перевищенням меж необхідної оборони і не притягується до кримінальної відповідальності застосування зброї або будь-яких інших засобів або предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для запобігання протиправному насильницькому вторгненню до житла або іншого приміщення, незалежно від тяжкості збитку, завданого тому, що вчинив замах.
Завдання. Проаналізуйте справу, спираючись на ст. 55 Конституції України і ст. 36 Кримінального кодексу України. Дайте відповіді на питання, використовуючи метод «Суд від свого імені»:
Чи скоїв Денис злочин?
Чи буде він нести юридичну відповідальність?
Висновок : закон передбачає ще одну умову, яка виключає злочинне діяння, — крайню необхідність. Це незлочинне порушення законів та інтересів, що охороняються, з метою усунення небезпеки, яка загрожує особі або її правам, суспільним інтересам або інтересам держави. Діяння, вчинені у стані крайньої необхідності, хоча формально і мають ознаки злочину, але такими не вва-жаються й визнаються суспільно корисними.
Аналітична гра «Займи позицію»
Щоб провести цю гру, потрібно допомогою засобів масової інформації добираєти актуальний приклад юридичної ситуації.
1.Ознайомитися із запропонованою ситуацією.
2.Чи необхідно застосувати покарання до правопорушника? (При цьому учні займають відповідне місце біля стіни класу.)
3.Обґрунтуйте свою точку зору.
Юридична ситуація
У переповненому людьми маршрутному автобусі відмовили гальма. Водій, що
втратив керування, спрямував машину на кіоск та зруйнував його, при цьому пасажири не постраждали. (Приклад крайньої необхідності)
Для досягнення результату пропоную звернутися до документів, які допоможуть обрати або змінити позицію деяким учням.
Робота з документом
Кримінальний кодекс України Ст. 39. Крайня необхідність
1.Не є злочином спричинення шкоди правоохоронним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі, правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам або інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці неможливо було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності.
2. Перевищенням меж крайньої необхідності є умисне спричинення шкоди правоохоронним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж запобіжна. Після роботи з документом учитель пропонує учням зайняти місце біля стіни класу й пояснити, чому змінив(-ла ) свою позицію.
Висновок:
— Особа несе кримінальну відповідальність лише тоді, коли вона усвідомлює небезпеку і можливі наслідки своїх вчинків. Якщо особа внаслідок хронічного психічного захворювання (це визначається спеціальним судово-психіатричним обстеженням) не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними, вона вважається неосудною і не підлягає кримінальній відповідальності.
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів. Юридичний практикум
Учні працюють парами. Кожна пара отримує завдання. Визначте, чи наступить
юридична відповідальність, і якщо на ступить, то яка саме.
1. Водій автомобіля зупинився на заміській дорозі за сигналом хлопців. Дізнавшись, що потрібна допомога у транспортуванні пораненого хлопця до медичної установи, відмовився її надати. Друзі хлопця силою відібрали машину й відвезли пораненого до лікарні.
Відповідь. Хлопців не притягатимуть до кримінальної відповідальності, оскільки вони діяли у стані крайньої необхідності (Ст. 39 Кримінального кодексу України).
2.Фермер побачив, як двоє чоловіків, погрожуючи ножами, намагаються заволодіти трактором, і вистрілив зі своєї рушниці. Нападники отримали поранення.
Відповідь. Фермер, швидше за все, не притягатиметься до кримінальної відповідальності, оскільки діяв у стані необхідної оборони (Ст. 36 Кримінального кодексу України). Враховуючи груповий характер нападу та наявність холодної зброї (ножі), застосування зброї правомірне.
3.Вночі чоловік почув, як хтось намагається відкрити його двері. Господар
будинку намагався переконати непрошених гостей піти. Потім він узяв рушницю і вистрілив. Коли прийшли люди, з'ясувалося, що біля дверей лежить тіло 17-річного хлопця, убитого пострілом з рушниці.
Відповідь. Згідно зі ст. 36 «Необхідна оборона» Кримінального кодексу України, господар будинку нести кримінальну відповідальність не буде. Учитель пропонує учням, протягом 1 хвилини скласти питання з вивченої теми. Відповіді на питання — колективні. Відзначити найзмістовніше питання.
VI.Підсумок навчальної діяльності
Оцінити роботу учнів протягом заняття. Дійти висновку, що чинні в Україні норми права відповідають загальноприйнятим у світі нормам права і забезпечують права людини. Правопорушення завжди залежить від волі особи. Винна особа відповідатиме за свої свідомо вчинені дії незалежно від того, що стало причиною даного правопорушення. Якщо ж людина була позбавлена можливості вибору і діяла під тиском непереборної сили або під впливом насильства, небезпечних для неї погроз з боку інших людей, то її дії, як правило, не визнаються правопорушенням — порушниками закону у таких випадках є ті, хто застосовував насильство або погрозу.
VII. Домашнє завдання Подумайте та дайте відповідь.
Петров, посварившись з Івановим, нацькував на нього свого собаку. Відбиваючись, Іванов кілька разів сильно ударив собаку, внаслідок чого собака помер. Петров подав позов до Іванова про відшкодування збитку, заподіяного знищенням тварини. Чи повинен суд задовольнити цей позов? Обґрунтуйте свою відповідь.